Breaking News
Nagaland Post Logo
You are here:  Skip Navigation LinksHome » Show story
Dimapur wins 21st Taekwondo meet

(L) Alemtemshi Jamir, NTA president, Chief secretray Lalhuma and Pele Khezhie, NTA controller watching the match at the 21st State level Taekwondo championship. (NP)
Correspondent: Kohima, 08 Jul 2008
:
Published on 9 Jul. 2008 12:28 AM IST
Print  Text Size
 

Dimapur district on Tuesday retained overall champions of the 21st Edition of Nagaland State Taekwondo Championship, organized by Nagaland Taekwondo Association (NTA).
Dimapur walk home with 16 Gold medal, Kohima-14, Mokokchung-7 and Kiphire-4.
The winning trophy was handed over to Dimapur district team by NTA controller Pele Khezhie. 
Earlier, the Championship was formally declared opened by state chief secretary Lalhuma. In his address, the chief secretary lauded the NTA for organizing the championships and stated that the NTA has grown from strength to strength over the years.  The welcome address was given by Alemtemshi, President, NTA.
Altogether 154 participants from five districts and around 50 officials took part in the one-day championships.
Results
Sub Junior (Boys)
Fin - 1. Khekugha Achumi(Dimapur), 2. Shaan (Kohima), 3. Alemvi Tikhir (Kiphire)
Fly -1. Repankiu Tikhir (Kiphire), 2. Asizo (Kohima) 
Bantam weight-1. Yangseba sangtam (Kiphire), 2. Khriesavituo Kense(Kohima), 3. Gautam Sunar (Mokokchung ) and Embemoba(Dimapur)
Feather - 1 Pelengulie Kire(Kohima), 2. Ramchen Tikhir (Kiphire)
Light - 1 N. Changtama (Dimapur), 2. Bangruba (Kiphire), 3. Dipen Rai (Mokokchung) and Kevileto Peseyie (Kohima)
Welter - 1. Basant Rai (Mokokchung), 2. Kashiram(Tuensang),3. Kevipu (Kohima) and Surotsaba(kiphire)
Light Middle - 1. Bikram(Kohima), 2. Samson Pugamlung(Dimapur) ,3. Lusankiu Tikhir(Kiphire)
Middle -1 Ritsase Sangtam(kiphire), 2. Y. Daniel Humtsoe(Kiphire) ,3. Sanjeev Singh (Kohima)
Light Heavy -1. Ajay(Dimapur),2. Kevizhapu(Kohima)
Heavy -1. Lanusunep(Dimapur),2.Arjun Singh(Kohima), 3. Tsapichum (Kiphire) and Hukai Achum(Mokokchung)
Sub Junior Girls
Light -1 Nyimkai (Kohima) .
Welter-1.Akumienla  (Mokokchung)
Light Middle -1.Lanurenla (Mokokchung ), 2.Meghna Sarkhar(Kohima)
Middle -1 Aoyanla Imsong (Mokohcung)
Light Heavy-1Amongla Longkumer(Kohima) 
Heavy - 1 Imchansangla Imchen (Mokokchung),2. Pooja(Dimapur) 3. Sangeeta Sunar(Kohima) 
Junior Boys
Fin - 1. Ravi Chetri(Dimapur), 2. James Tikhir  (Kohima), 3.Maynagtetba(Mokokchung)
Fly -1.Tapan Deb (Dimapur) 2.Rokosato (Kohima), 3. Thripise Sangtam (Kiphire) and Tiasunep Jamir(Mokokchung) 
Bantam weight -1. Albert Zhimomi (Dimapur), 2.Hyaithung(Kohima), 3. Chem (Tuensang)
Feather-1  Lucky Mech (Dimapur), 2.Lakiumong (Kiphire), 3. Amos (Kohima) and Imkongtomngzuk(Mokokchung)
Light -1 Marshiba  (Mokokchung), 2.Khantsumong  (Kohima), 3.Botsohe Achum (Dimapur)  and Shikiu(Kiphire)
Welter-1. Bokti Bosco Tikhir (Kohima), 2. Lanuwapang(Dimapur) ,3. Litsaba (Kiphire)
Light Middle -1. Bikram(Kohima), 2. Samson Pugamlung(Dimapur) ,3. Lusankiu Tikhir(Kiphire)
Middle -1 Mahindra (Kohima), 2. Hukato Aye(Dimapur) 
Light Heavy-1. Seyievilie Nakhro (Kohima)
Junior Girls
Fly-1. Geeta( Dimapur).
Bantam -1. Moromi (Dimapur), 2. Sita Rai (Kohima)
Feather -1. Roshni Mech (Dimapur) , 2. Amen (Kiphire)
Light -1.Kenei Kire(Kohima)
Welter -1 Sentiyala (Mokohcung), 2. Jopolhulu(Kohima) 
Light Middle-1. Nuvolu (Kohima) 
Middle -1. Diezekhonuo Kohima) 
Senior Boys
Fin - 1. Raj Chetri(Dimapur), 2. Martin  (Kohima), 3. Tongpokmeren (Mokokchung)
Fly -1.Vizoto Theyo (Dimapur) , 2. Athikho (Kohima) , Moatemjen (Mokokchung) and Peacaba(Kiphire)
Bantam weight -1.Seochum (Kiphire) 2. Akip(Dimapur) 
Feather-1 Seyiechato (Dimapur)
Light -1 . Akhamba Chang(Dimapur), 2.Zajamo (Kohima) 3. Alemwapang Lkr( Mokokochung)
Welter-1.P.Mhombemo Kohima)
Middle -1 Neiphizo (Kohima)
Heavy - 1. Pfülikire Keretsü(Kohima),
Senior girls
Feather-1 Setalü Vasa  (Kohima),2. Ritongla (Kiphire)

 
Comments:(0) Login or Register to post your Comment
(Available for registered users only)
 
 
 
News:
Date:
 
More News