Breaking News
Nagaland Post Logo
You are here:  Skip Navigation LinksHome » Show story
Dates for Congress organisations election
DIMAPUR:
:
Published on 17 Jun. 2010 1:05 AM IST
Print  Text Size
 

The Pradesh Returning Officer i/c Nagaland AICC New Delhi, H.K. Patil has approved the list of the AROs for conducting Congress Organization Election, 2010 in the state. The party village unit election would commence from June, ACCC level election from June 27, DCC level election from July 6 and PCC level elections after July 11.
Dimapur district & A/C No: 1st Dimapur – I: Rolland Lotha, 2nd Dimapur – II: Khekivi Sumi, 3rd Dimapur – III: Shekishe Achumi, 4th Ghaspani - I: Lucy, 5th Ghaspani – II: Venesenuo.
Peren district & A/C No: 6th Tenning: Thanghao Khongthang, 7th Peren: Josua Zeliang.
Kohima district & A/C No: 8th Western Angami: Vilavolhou, 9th Kohima Town: Moses Khruomo, 10th Northern Angami – I: Neisakuolie Belho, 11th Northern Angami – II: Sietso Terhase, 12th Tsemenyu: Thanchelo Kath, 14th Southern Angami – I: Swedezhol Savi, 15th Southern Angami – II: Notsol Neikha.
Phek district & A/C No: 16th Pfutsuro: Neikolo Mero, 17th Chizami: Khrote Therie, 18th Chozuba: Katipra Lohe, 19th Phek: Vesheta Khesoh, 20th Meluri: Neizopa.
Mkg district & A/C No: 21st Tuli: Imnawati, 22nd Arkakong: Marshilu, 23rd Impur: Imtitemshi, 24th Angetyongpang: Mejanokden, 25th Mongoya: Toshilemba, 26th Aonglenden: C. Tia Longkumer, 27th Mokokchung Town: Imnatongpang, 28th Koridang: Imkongyanger, 29th Jangpetkong: Nungshikaba, 30th Alongtaki: Rongsentemsu.
Zboto district & A/C No: 13th Pughoboto: Hetovi Kappo, 31st Akuloto: Tokiho Chishi, 32nd Atoizu: Joshua Swu, 33rd Suruhoto: Kiyeyi Aye, 34th Aghunato: Kaito Yeptho, 35th Zunheboto town: Kakheho Yeptho, 36th Satakha: Kihito Jimo.
Wokha district & A/C No: 37th Tuyi: Shumbemo Odyuo, 38th Wokha Town: Zubenthung Odyuo, 39th Sanis: Nribemo Ovung, 40th Bhandari: Konathung Ezung.
Mon district & A/C No: 41st Tizit: P. Mannang, 42nd Wakching: Panglem, 43rd Tapi: Panga, 44th Phomching: Yalem, 45th Tehok: Ajeih, 46th Mon Town: Wanjung, 47th Aboi: C. Chinglang, 48th Moka: Pango, 55th Tobu: K Wangshok.
Longleng district & A/C No: 49th Tamlu: O.S. Yimen, 50th Longleng: Y. B. Longching Phom.
Tsg district & A/C No: 51st Noksen: N. Imti Chang, 52nd Longkhim – Chare: Tsedongse, 53rd Tuensang Sadar – I: L. Shokum, 54th Tuensang Sadar – II: C. Tochi, 56th Noklak: Chillia, 57th Thonoknyu: Tsongsa, 58th Shamatore – Chessore: S. Yamsomong.
Kiphire district & A/C No: 59th Seyochung – Sitimi: Leseri, 60th Pungro- Kiphire: Atsapa.

 
Comments:(0) Login or Register to post your Comment
(Available for registered users only)
 
 
 
News:
Date:
 
More News